Долинський театр.Від становлення до відродження.

 

Драматичний колектив народився з маленького гуртка, який почав працювати у 1945 році при районному будинку культури. За ініціативою ентузіастів театрального мистецтва група аматорів, яку очолював Андрій Семенович Штень. Почали вони свій творчий розвиток з «Наталки Полтавки» Михайла Котляревського. Першими театралами були: Михайло Левицький, Софія Іваськевич, Олександра Бойдуник, Ольга Селезньова, Михайло Любачівський, Ярослав Штеньович, Дмитро Півень, Михайло Сліпкевич, Любов Паньків.

Спершу в їхньому репертуарі були класичні твори – такі як «Будка №27» І.Франка та «Медвідь» Антон Чехов. Згодом, колектив очолив досвідчений режисер, колишній актор Харківського обласного драматичного театру Михайло Дмитрович Кисломед успішно здійснюють постановки «Макар Діброва», »В степах України»,»Калиновий Гай»,»Російські Люди»,»Шестеро любимих»,»Украдене щастя».

Пізніше, звертаючись до сучасності, театр поставив вистави «Ой у полі нивка», «Безталанна», «Мертвий Бог», «Нечиста сила»,«Назар Стодоля», «Комсомольська лінія», «Мартин Боруля», «Не називаючи прізвищ», «Чужий дім», «Сватання на Гончарівці», «Фортуна»,»Марія». В цих цікавих і незабутніх виставах проявили себе як талановиті актори: Віра Вербицька, Людвіга Яницька, Андрій Черниш, Дмитро і Лідія Різняки, Олександра Сечена, Борис Ліхацький, Демський Степан та подружжя Зібаровських,Юрій Соловій,Галина Мітяєва,Сава Охранчук, Василь Лещук,Чорнолоз,Радченко,Гомчарук.які доклали багато зусиль для розвитку театрального мистецтва у Долині.

Дуже вдалою була постановка «Весілля в Малинівці», яка припала до душі долинянам, а також мешканцям Долинського та сусідніх районів. Вона декілька років не виходила з репертуару, маючи неабиякий успіх. Ось на світлині з цієї вистави в центрі ми бачимо Назара, роль якого виконує Сава Охранчук, справа від нього комариха – а саме Ганна Солодовник, друга зліва – Ганнуся, яку грає Ганна Мурай.Проте цікаво те що за професією Сава Охранчук – головний лікар Долинської районної лікарні, а за покликанням душі – пристрасний любитель, провідний актор театру. З багатьох створених образів за 20 років своєї театральної творчості найбільше глядачам запам’яталась його роль хірурга у виставі «Платон Кречет». Саме з цією виставою у 1958 (тисяча дев’ятсот п’ятдесят восьмому) році театр під керівництвом Василя Лещука зайняв перше місце на обласному огляді. І саме це надихнуло акторів: Емілію Караку, яка віддала понад 30 років самодіяльній сцені; Ганну Солодовник, так би мовити гостро характерну актрису, Харитона Литвина, якого називали народним директором театру, Якима Гончарука, який створив безмежну кількість цікавих образів за свої два десятки років театральної діяльності. Провідними акторами також були: Ганна Мурай та Андрій Ягиш – начальник відділу культури. За ці досягнуті творчі успіхи в роботі колегія міністерства культури Української Радянської Соціалістичної Республіки 10 квітня 1959 року першому в радянській Україні присвоїла драматичному колективу почесне звання Народний театр. Велику творчу допомогу надають режисери Івано-Франківського музично-драматичного театру Бобров, Володимир Надашківський, Володимир Нестеренко.

В 60-х роках театр здійснив постановки Юхвіда «Весілля в Малинівці», Дихавичного і Слобідського «Двісті тисяч на дрібні витрати», Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці», братів Мовчесових «Любов та ревнощі», Нестайка «Кіностріха діда Гаврила», в яких брала участь здібна молодь, що саме в цей момент прийшла в театр: Бойків, Яцковський, Тарнавський,Буньо, Рудь, Юрій Соловій, Віра Кайдан, Володимир Серемчук, Віра Лейко, Євген Медвідь та Рая Горобець. А керував у цей час талановитий режисер Іван Іванович Стогній.

А на початку 70-х років театр очолила цікавий режисер Світлана Лелюк. З її приходом прийшло багато молоді: Блажієвська, Мажара, Свирида, Креховецька, Татарченко, які поставили виставу «Барабанщиця», «Мати-наймичка», «Далекі вікна», «Бережи мою тайну». Неабияк допомагав у цих постановках Теодор Тарнавський, який був завідувачем постановною частиною, моделювала та шила костюми Світлана Трач, музичним оформленням забезпечував Василь Стецик, а світловим – Березовський, машиністом сцени – Січко, при дорослому театрі була створена дитяча студія пані Світланою, яка навчала не тільки розмовляти і поводитись на сцені, а й успішно здійснила постановки таких вистав як «Снігова Королева», «Білосніжка і семеро гномів», «Три шпаги на трьох».

В 1976 – 1979 театр очолила випускниця Київського інституту культури Дарія Ткач! З приходом цього молодого режисера в театр прийшло близько 30-ти молодих талановитих людей: Валентина Філімонова, Володимир Серемчук, Ада Попович, Лідія Кобилиниць, Леся Калита, Зеновія Погляд, Наталія Палійчук, Любомир Яцків, Зеновій Горбовий, Орест Струтинський, Креховецький. Цією творчою трупою поставлено трагікомедію «Республіка на колесах» Мамонтова та «Кайдашева сім’я» Левицького.А в середині 80-их років творчим колективом театру керував Заник Василь Миколайович.До корифеїв театру приєднались молоді театрали:Євген Курташ ,Галина Курташ ,Юлія Курташ,Лондон Лариса,Надія Ужела,Мирон Свистун,Богдан Галів,Ярослав Стрипа. У їхньому репертуарі було багато інсценізацій та вистава Коломійця «Дикий Ангел». А також в творчому доробку цього режисера був творчий звіт долинського району, який визнано кращим звітом в області 1985.Та далі і в цього театру були важкі часи, був період, коли я просто не було режисера. Час від часу очолював театр Богдан Мельник , на даний час режисер Вигодського театру.

В 2006 році театр відродила талановитий режисер Надія Костьович.І тільки за перший рік роботи було здійснено 10 постановок які включали в себе вистави «Над часом» Анни Багряної, «Лис Микита» Івана ФРАНКА,театралізовані композиції «Маряна Черниця» Т.Шевченка, «Історія кличе» та театралізовані дійства «Це не казка- Новий рік», «Обличчя без масок», присвячене Дню театру, «Пора юності й кохання», присвячене дню молоді,та вистава «У сумерках віків» Антіна Вартового, казково ігрова програма « Світ дитинства», «Андріївські вечорниці», казка « Снігова королева». Далі театр продовжував удосконалювати свою виконавську майстерність,матеріальну базу такими постановками як: «Великоднє диво», «Країна кохання», «Скарбничка святого Миколая», «Золотий ключик», «Казковий діснейленд», «Країна кохання».В 2009 році утворила при театрі, дитячий християнський театр «Над часом».

На початку 2010 року театр очолив молодий талановитий режисер – Ніна Мелешко, яка до цього працювала артисткою Коломийського академічного драматичного театру.

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*